Saturday, December 14, 2013

UFC ON FOX 9: JOHNSON VS BENAVIDEZ 2 - 12/14/13 UFC on Fox 9 Fight Card


UPDATED: CLICK ON POSTER FOR UFC ON FOX 9 RESULTS


UFC on FOX 9: Johnson vs Benavidez 2

UFC on FOX 9 Fight Card with MMA Records, Stats and Streaks for All Fighters

Saturday, December 14, 2013 - MMA (Mixed Martial Arts) Event Fight Card

Ultimate Fighting Championship - UFC on Fox 9 wiki

UFC on FOX IX: Johnson vs Benavidez II

Location: Sleep Train Arena (formerly ARCO Arena) in Sacramento, California

Broadcast: FOX Network (prelims on FOX Sports 1 and Facebook)

UFC on FOX 9 Results will be posted here on MMAmadman.com after the show.

FIGHT CARD

MAIN CARD (12/4/13 - 8:00 pm EST)

{Flyweight Championship}
Demetrious Johnson (18-2-1) vs. Joseph Benavidez (19-3)
- Part II

Urijah Faber (29-6) vs. Michael McDonald (16-2)

Nik Lentz (24-5-2) vs. Chad Mendes (15-1)

Mac Danzig (21-11-1) vs. Joe Lauzon (22-9)

UFC PRELIMS LIVE ON FS1 (5:00 pm EST)

Ryan LaFlare (9-0) vs. Court McGee (16-3)

Edson Barboza (12-1) vs. Danny Castillo (16-5)

Bobby Green (21-5) vs. Pat Healy (29-17)

Scott Jorgensen (14-7) vs. Zach Makovsky (16-4)

Cody McKenzie (14-3) vs. Sam Stout (19-9-1)

Roger Bowling (11-4) vs. Abel Trujillo (10-5)
- Part II

UFC PRELIM LIVE STREAM ON FACEBOOK (4:30 pm EST)

Alptekin Ozkilic (8-1) vs. Darren Uyenoyama (8-4)

UFC RECORDS AND OVERALL MMA STREAKS

[Plus/minus] = fights currently won/lost in a row (in ANY MMA promotion)

1 – {UFC Flyweight Championship} (125 lbs) 5 Rounds, Main Event

Rematch from UFC 152, where Johnson won the vacant title via split decision.
  • Demetrious "Mighty Mouse" Johnson {c} (6-1-1 UFC) [+4]
    USA (Parkland, Washington) – AMC Pankration – UFC Flyweight Champion
  • vs
  • Joseph Benavidez (6-1 UFC) [+3]
    USA (Sacramento, California) – Team Alpha Male – Benavidez's only UFC loss was to Johnson
2 – Bantamweight (135 lbs)
  • Urijah "The California Kid" Faber (5-2 UFC) [+3]
    USA (Sacramento, California) – Team Alpha Male
  • vs
  • Michael "Mayday" McDonald (5-1 UFC) [+1]
    USA (Modesto, California) – Last Stand Fight Team
3 – Featherweight (145 lbs)
  • Chad "Money" Mendes (6-1 UFC) [+4]
    USA (Sacramento, California) – Team Alpha Male
  • vs
  • Nik "The Carny" Lentz (8-2-1 [1 NC] UFC) [+3]
    USA (Coconut Creek, Florida) – American Top Team
4 – Lightweight (155 lbs)
  • Joe "J-Lau" Lauzon (9-6 UFC) [-2]
    USA (Bridgewater, Massachusetts) – Lauzon MMA – TUF 5 alum
  • vs
  • Mac Danzig (5-7 UFC) [-2]
    USA (Los Angeles, California) – PKG – TUF 6 winner
5 – Welterweight (170 lbs)
  • Court "The Crusher" McGee (5-2 UFC) [+2]
    USA (Orem, Utah) – The Pit Elevated Fight Team – TUF 11 winner
  • vs
  • Ryan LaFlare (2-0 UFC) [+9]
    USA (Long Island, New York) – Bellmore Kickboxing Academy
6 – Lightweight (155 lbs)
  • Edson "Junior" Barboza (6-1 UFC) [+2]
    BRAZIL (Nova Friburgo, Rio de Janeiro) – Ricardo Almeida Jiu-Jitsu / Valor Martial Arts
  • vs
  • Danny "Last Call" Castillo (6-2 UFC) [+2]
    USA (Sacramento, California) – Team Alpha Male
7 – Lightweight (155 lbs)
  • Pat "Bam Bam" Healy (0-2 [1 NC] UFC) [-1]
    USA (Portland, Oregon) – Sports Lab
  • vs
  • Bobby "King" Green (2-0 UFC) [+6]
    USA (Fontana, California) – Pinnacle Fighting Systems
8 – Flyweight (125 lbs)
  • Scott "Young Guns" Jorgensen (3-3 UFC) [-1]
    USA (Boise, Idaho) – Twisted Genetiks – dropping down from bantamweight
  • vs
  • Zach "Fun Size" Makovsky (UFC Debut | 6-2 Bellator) [+2]
    USA (Philadelphia, Pennsylvania) – Philadelphia Fight Factory – RFA Flyweight Champion
9 – Lightweight (155 lbs)
  • Sam "Hands of Stone" Stout (8-8 UFC) [-1]
    CANADA (London, Ontario, Canada) –
  • vs
  • Cody "AK Kid" McKenzie (3-3 UFC) [+1]
    USA (Spokane, Washington) – – TUF 12 alum
10 – Lightweight (155 lbs) rematch from No Contest at UFC Fight Night 27
  • Abel "Killa" Trujillo (1-1 [1 NC] UFC) [0]
    USA (Des Moines, Iowa) – Blackzilians
  • vs
  • Roger "Relentless" Bowling (0-1 [1 NC] UFC) [0]
    USA (Cincinnati, Ohio) – Team Vision
11 – Flyweight (125 lbs)
  • Darren "BC" Uyenoyama (2-1 UFC) [-1]
    USA (South San Francisco, California) – Faito Tamashii Combat Club
  • vs
  • "The Turkish Delight" Alp Ozkilic (UFC Debut | 1-0 Legacy FC) [+3]
    TURKEY (now St. Louis, Missouri) – St. Charles MMA

UFC ON FOX 9 FALLOUT

The following fights were scratched from UFC on FOX 9:

UFC Lightweight Champion Anthony Pettis vs. Josh Thomson
Pettis injured, fight cancelled, Thomson moved to UFC on FOX 10

UFC Lightweight Champion Anthony Pettis vs. TJ Grant
Grant not medically cleared from concussion, replaced by Josh Thomson

Carlos Condit vs. Matt Brown
Brown injured, fight cancelled

Matt Brown vs. Tarec Saffiedine
Saffiedine injured, replaced by Carlos Condit

Court McGee vs. Kelvin Gastelum
Gastelum injured, replaced by Ryan LaFlare

Pat Healy vs. Jamie Varner
Varner injured, replaced by Bobby Green

Scott Jorgensen vs. John Dodson
Dodson injured, replaced by Zach Makovsky

Scott Jorgensen vs. Ian McCall
McCall injured, replaced by John Dodson

Darren Uyenoyama vs. John Moraga
Moraga injured, replaced by Alp Ozkilic

COMPLETE UFC ON FOX 9 RESULTS

COMPLETE LIST OF UPCOMING MMA EVENTS

LAST 15 POSTS