Thursday, May 16, 2013

CFA 11: KYLE VS WIUFF 2 - 5/24/13 CFA 11 Fight Card with Transgender MMA Fighter Fallon Fox in Women's Tourney


UPDATED: CLICK ON POSTER FOR RESULTS


CFA 11: Kyle vs Wiuff 2

Championship Fighting Alliance XI - CFA 11 wiki

Friday, May 24, 2013 - MMA (Mixed Martial Arts) Event Fight Card

Location: BankUnited Center at University of Miami in Coral Gables, Florida

Broadcast: AXS TV

CFA 11 Results will be posted here on MMAmadman.com after the show.

FIGHT CARD

MAIN CARD (5/24/13 - 9:00 pm EST)

Mike Kyle (19-9-1) vs. Travis Wiuff (68-17) - Part II

[Womens Featherweight Tournament Semifinal]
Fallon Fox (2-0) vs. Allanna Jones (2-1)

Luis Palomino (20-8) vs. Robert Washington (15-7)

{Interim Featherweight Championship}
Sean Soriano (7-0) vs. Elvin Leon Brito (6-1)

Czar Sklavos (7-2) vs. Alexis Vila (11-3)

Oscar Delgado (6-2) vs. Ed Gordon (5-1)

PRELIMINARY BOUTS

Ailton Barbosa (10-4) vs. Frank Carrillo (6-3)

Yosdenis Cedeno (7-2) vs. Trent McCown (6-1)

Valdir Araujo (11-4) vs. Alik Tseiko (7-1)

Charles Rosa (2-0) vs. Aaron Steadman (2-2)

Jose Caceres (3-3) vs. Marty Usman (1-0)

Yvon Agenord (1-0) vs. Gleidson DeJesus (2-1)

Rico Farrington (0-0) vs. Jake Gombocz (2-1)

CFA RECORDS AND OVERALL MMA STREAKS

[Plus/minus] = fights currently won/lost in a row (in ANY MMA promotion)

1 – Heavyweight (265 lbs) Main Event, rematch from KOTC: Vengeance (Feb 2010)
  • Mike "MAK" Kyle (CFA Debut | 3-4-1 [1 NC] Strikeforce | 2-1 UFC) [-1]
    USA (San Jose, California) – American Kickboxing Academy (AKA)
  • vs
  • Travis "Diesel" Wiuff (CFA Debut | 4-2 Bellator | 0-2 UFC) [-3]
    USA (Rochester, Minnesota) – Elite Performance
2 – CFA Womens Featherweight Championship Tournament Semifinal (145 lbs)
  • Fallon "The Queen of Swords" Fox (1-0 CFA | 1-0 KOTC) [+2]
    USA (Chicago, Illinois) – Midwest Training Center
  • vs
  • Allanna "Hands of Stone" Jones (1-0 CFA | 0-1 IFL | 1-0 TWC) [+1]
    USA (Kalamazoo, Michigan) – American Muscle MMA / Team Top Notch
3 – Lightweight (155 lbs)
  • Luis "Baboon" Palomino (4-1 CFA | 3-3 Bellator) [-1]
    PERU (now Miami, Florida) – MMA Masters
  • vs
  • Robert "The Beast" Washington (CFA Debut | 2-1 Fight Hard MMA) [-1]
    USA (East St. Louis, Illinois) – Finney's HIT Squad
4 – {CFA Interim Featherweight Championship} (145 lbs) 5 Rounds
  • Sean Soriano (2-0 CFA | 1-0 CES MMA) [+7]
    USA (Providence, Rhode Island) – Blackzilians – CFA Interim Featherweight Champion
  • vs
  • "El Bandido" Elvin Leon Brito (1-0 CFA | 3-0 TCC) [+6]
    USA (Joliet, Illinois by way of Maunabo, Puerto Rico)
5 – Flyweight (125 lbs)
  • Alexis "The Exorcist" Vila (0-1 CFA | 2-2 Bellator | 4-0 MFA) [-3]
    CUBA (now Miami, Florida) – American Top Team
  • vs
  • Czar Sklavos (CFA Debut | 1-0 Rage in the Cage | 0-1 FHMMA) [+1]
    USA (Boise, Idaho) – Team Sklavos
6 – Catchweight (190 lbs)
  • Oscar "Diamond Boy" Delgado (3-2 CFA | 2-0 MFA) [+3]
    USA (Miami Beach, Florida) – MMA Masters
  • vs
  • Ed "Truck" Gordon (CFA Debut | 5-1 Ring of Combat) [-1]
    USA (Freeport, New York) – Matt Serra-Ray Longo Fight Team
7 – Welterweight (170 lbs)
  • Ailton Barbosa (1-0 CFA | 1-2 Bellator) [-2]
    BRAZIL (now Deerfield Beach, Florida) – American Top Team
  • vs
  • Frank "The Tank" Carrillo (1-1 CFA | 1-0 MFA | 2-0 Bellator) [+1]
    USA (Miami, Florida) – MMA Masters
8 – Catchweight (160 lbs)
  • Yosdenis "Pink Panther" Cedeno (3-0 CFA | 1-0 MFA) [+4]
    CUBA (now Miami, Florida) – American Top Team
  • vs
  • Trent McCown (3-1 CFA | 3-0 RFO) [+2]
    USA (Howard, Ohio)
9 – Welterweight (170 lbs)
  • Valdir "BBMonstro" Araujo (3-1 CFA | 1-1 Bellator) [-1]
    USA (Miami, Florida) – MMA Masters
  • vs
  • Alik Tseiko (CFA Debut | 5-1 MMA Raju) [+5]
    ESTONIA (now Deerfield Beach, Florida) – 3D Gym
10 – Lightweight (155 lbs)
  • Charles Rosa (1-0 CFA | 1-0 Fight Time) [+2]
    USA (Delray Beach, Florida) – American Top Team Boynton Beach
  • vs
  • Aaron Steadman (CFA Debut | 2-2 RFC) [-1]
    USA (Ocala, Florida)
11 – Welterweight (170 lbs)
  • Jose "The Fresh Prince" Caceres (0-3 CFA | 3-0 MFA) [-3]
    USA (Kendall, Florida) – American Top Team Kendall
  • vs
  • Kamarudeen/Kamaru "Marty" Usman (CFA Debut | 1-0 RFA) [+1]
    USA (Boca Raton, Florida) – Blackzilians
12 – Bantamweight (135 lbs)
  • Gleidson De Jesus (1-0 CFA | 1-1 Fight Time) [+2]
    USA (Coral Springs, Florida) – American Top Team
  • vs
  • Yvon Agenord (CFA Debut | 1-0 Fight Time) [+1]
    USA (North Lauderdale, Florida) – Team Pablo Popovitch
13 – Welterweight (170 lbs)
  • Jake Gombocz (1-0 CFA | 1-0 PA Cage Fight | 0-1 PA Caged Combat) [+2]
    USA (Coconut Creek, Florida) – American Top Team
  • vs
  • Rico "The Triggerman" Farrington (Pro MMA Debut)
    USA (Miramar, Florida)
All MMA records are cross-referenced between Sherdog and The UG for accuracy.

CFA 11 FALLOUT

The following fights were scratched from CFA 11:

Mike Kyle vs. Valentijn Overeem
Overeem injured, replaced by Travis Wiuff

Ashlee Evans-Smith vs. Anna Barone - Featherweight Tournament Semifinal
Barone forfeited after missing weight, Evans-Smith advances to tourney finals

Ashlee Evans-Smith vs. Peggy Morgan - Featherweight Tournament Semifinal
Morgan replaced by Anna Barone

Oscar Delgado vs. Mike King
King replaced by Ed Gordon

COMPLETE CFA 11 RESULTS

COMPLETE LIST OF UPCOMING MMA EVENTS