Friday, August 16, 2013

UFC FIGHT NIGHT 26: SHOGUN VS SONNEN - 8/17/13 Fight Card on Fox Sports 1 in Boston with Overeem and Urijah Faber


UPDATED: CLICK ON POSTER FOR RESULTS


UFC Fight Night 26: Shogun vs Sonnen

UFC Fight Night 26 Fight Card with MMA Records, Stats and Streaks for All Fighters

UFC on FOX Sports 1 #1: Shogun vs Sonnen

Ultimate Fighting Championship - 1st UFC on FS1 - UFC Fight Night 26 wiki

Saturday, August 17, 2013 - MMA (Mixed Martial Arts) Event

Location: TD Garden in Boston, Massachusetts

Broadcast: FOX Sports 1 (prelims on same channel and Facebook)

UFC Fight Night 26 Results will be posted here on MMAmadman.com after the show.

FIGHT CARD

MAIN CARD (8/17/13 - 8:00 pm EST)

Mauricio 'Shogun' Rua (21-7) vs. Chael Sonnen (27-13-1)

Travis Browne (14-1-1) vs. Alistair Overeem (36-12-1)

Iuri Alcantara (28-4) vs. Urijah Faber (28-6)

Matt Brown (17-11) vs. Mike Pyle (25-8-1)

Uriah Hall (7-3) vs. John Howard (20-8)

Michael Johnson (12-8) vs. Joe Lauzon (22-8)

UFC PRELIMS LIVE ON FOX SPORTS 1 (6:00 pm EST)

Michael McDonald (15-2) vs. Brad Pickett (23-7)

Max Holloway (7-2) vs. Conor McGregor (13-2)

Mike Brown (26-8) vs. Steven Siler (22-10)

Diego Brandao (16-8) vs. Daniel Pineda (18-9)

UFC PRELIMS LIVE STREAM ON FACEBOOK (4:30 pm EST)

Manny Gamburyan (12-7) vs. Cole Miller (19-7)

Cody Donovan (8-2) vs. Ovince St. Preux (13-5)

Ramsey Nijem (7-3) vs. James Vick (4-0)

UFC RECORDS AND OVERALL MMA STREAKS

[Plus/minus] = fights currently won/lost in a row (in ANY MMA promotion)

1 – Light Heavyweight (205 lbs) Main Event, 5 Rounds
  • Mauricio "Shogun" Rua (5-5 UFC) [-1]
    BRAZIL (Curitiba, Parana) – Universidade da Luta – former UFC light heavyweight champion
  • vs
  • "The American Gangster" Chael P. Sonnen (6-6 UFC) [-2]
    USA (West Linn, Oregon) – Reign Training Center
2 – Heavyweight (265 lbs) Co-Main Event
  • Alistair "The Reem" Overeem (1-1 UFC) [-1]
    NETHERLANDS (Amsterdam) – Blackzilians
  • vs
  • Travis "Hapa" Browne (5-1-1 UFC) [+1]
    USA (Oahu, Hawaii) – Greg Jackson's MMA
3 – Bantamweight (135 lbs)
  • Urijah "The California Kid" Faber (4-2 UFC) [+2]
    USA (Sacramento, California) – Team Alpha Male
  • vs
  • Iuri "Marajo" Alcantara (3-1 [1 NC] UFC) [+1]
    BRAZIL (Marajo, Para) – Frankiko Team / Marajo Brothers Team
4 – Welterweight (170 lbs)
  • Matt "The Immortal" Brown (10-5 UFC) [+5]
    USA (Xenia, Ohio) – AMC Pankration – TUF 7 cast
  • vs
  • Mike "Quicksand" Pyle (8-3 UFC) [+4]
    USA (Las Vegas, Nevada) – Syndicate MMA
5 – Middleweight (185 lbs)
  • Uriah "Primetime" Hall (0-1 UFC) [-1]
    JAMAICA-USA (New York City, New York) – Reign Training Center – TUF 17 runner-up
  • vs
  • John "Doomsday" Howard (4-3 UFC | 5-0 CES MMA) [+2]
    USA (Boston, Massachusetts) – Wai Kru MMA
6 – Lightweight (155 lbs)
  • Joe "J-Lau" Lauzon (9-5 UFC) [-1]
    USA (Bridgewater, Massachusetts) – Reality Self Defense – TUF 5 cast
  • vs
  • Michael "The Menace" Johnson (4-4 UFC) [-2]
    USA (Springfield, Missouri) – Blackzilians – TUF 12 runner-up
7 – Bantamweight (135 lbs)
  • Michael "Mayday" McDonald (4-1 UFC) [-1]
    USA (Modesto, California) – Last Stand Fight Team
  • vs
  • Brad "One Punch" Pickett (3-2 UFC) [+1]
    ENGLAND (London) – American Top Team / Team Titan
8 – Featherweight (145 lbs)
  • Conor "Notorious" McGregor (1-0 UFC) [+9]
    IRELAND (Dublin) – SBG Ireland
  • vs
  • Max "Blessed" Holloway (3-2 UFC) [-1]
    USA (Waianae, Hawaii) – Gracie Technics
9 – Featherweight (145 lbs)
  • Mike Thomas Brown (2-3 UFC) [+2]
    USA (Portland, Maine) – American Top Team
  • vs
  • "Super" Steven Siler (4-1 UFC) [+1]
    USA (Anaheim, California) – The Pit Elevated Fight Team – TUF 14 cast
10 – Featherweight (145 lbs)
  • Diego "Ceara" Brandao (3-1 UFC) [+2]
    BRAZIL (Fortaleza, Ceara) – Jackson's MMA – TUF 14 winner
  • vs
  • Daniel "The Pit" Pineda (3-2 UFC) [+1]
    USA (Houston, Texas) – 4oz Fight Club
11 – Featherweight (145 lbs)
  • Cole "Magrinho" Miller (8-5 UFC) [+1]
    USA (Augusta, Georgia) – American Top Team – TUF 5 cast
  • vs
  • Manvel "The Anvil" Gamburyan (3-5 UFC) [+1]
    ARMENIA-USA (North Hollywood, California) – Team Hayastan / Glendale Fighting Club – TUF 5 runner-up
12 – Light Heavyweight (205 lbs)
  • "OSP" Ovince Saint Preux (1-0 UFC) [+2]
    USA (Knoxville, Tennessee) – Knoxville MMA
  • vs
  • Cody "Donnybrook" Donovan (1-0 UFC) [+4]
    USA (Denver, Colorado) – Grudge Training Center
13 – Lightweight (155 lbs)
  • Ramsey Nijem (3-2 UFC) [-1]
    USA (Orem, Utah) – The Pit Elevated Fight Team – TUF 13 runner-up
  • vs
  • James "The Texecutioner" Vick (UFC Debut | 2-0 Xtreme Knockout) [+4]
    USA (Mineral Wells, Texas) – TUF 15 cast

UFC FIGHT NIGHT 26 FALLOUT

The following fights were scratched from UFC Fight Night 26:

Matt Brown vs. Thiago Alves
Alves injured, replaced by Mike Pyle

Uriah Hall vs. Josh Samman
Samman injured, replaced by John Howard

Uriah Hall vs. Nick Ring
Ring replaced by Josh Samman

Conor McGregor vs. Andy Ogle
Ogle injured, replaced by Max Holloway

Mike Brown vs. Akira Corassani
Corassani injured, replaced by Steven Siler

COMPLETE UFC FIGHT NIGHT 26 RESULTS

COMPLETE LIST OF UPCOMING MMA EVENTS

LAST 15 POSTS