Saturday, September 21, 2013

UFC 165: JONES VS GUSTAFSSON - 9/21/13 UFC 165 Fight Card in Toronto, Canada with Renan Barao vs Eddie Wineland


UPDATE: CLICK ON POSTER FOR UFC 165 RESULTS


UFC 165: Jones vs Gustafsson

UFC 165 Fight Card with MMA Records, Stats and Streaks for All Fighters

Saturday, September 21, 2013 - MMA (Mixed Martial Arts) Event Fight Card

Ultimate Fighting Championship - UFC 165 wiki

Location: Air Canada Centre in Toronto, Ontario, Canada

Broadcast: PPV (prelims on FOX Sports 1 and Facebook)

UFC 165 Results will be posted here on MMAmadman.com after the show.

FIGHT CARD

MAIN CARD (9/21/13 - 10:00 pm EST)

{Light Heavyweight Championship}
Jon Jones (18-1) vs. Alexander Gustafsson (15-1)

{Interim Bantamweight Championship}
Renan Barao (30-1) vs. Eddie Wineland (20-8-1)

Matt Mitrione (6-2) vs. Brendan Schaub (9-3)

Francis Carmont (21-7) vs. Costa Philippou (12-2)

Pat Healy (29-16) vs. Khabib Nurmagomedov (20-0)

UFC PRELIMS LIVE ON FOX SPORTS 1 (8:00 pm EST)

Myles Jury (12-0) vs. Mike Ricci (8-3)

Ivan Menjivar (25-10) vs. Wilson Reis (16-4)

Chris Clements (11-4) vs. Stephen Thompson (7-1)

Mitch Gagnon (9-2) vs. Dustin Kimura (10-0)

UFC PRELIMS LIVE STREAM ON FACEBOOK (6:15 pm EST)

Renee Forte (8-2) vs. John Makdessi (11-2)

Michel Prazeres (16-1) vs. Jesse Ronson (13-2)

'Bruce Leeroy' Alex Caceres (8-5) vs. Roland Delorme (9-1)

Nandor Guelmino (11-4-1) vs. Daniel Omielanczuk (15-3-1)

UFC RECORDS AND OVERALL MMA STREAKS

[Plus/minus] = fights currently won/lost in a row (in ANY MMA promotion)

1 – {UFC Light Heavyweight Championship} (205 lbs) 5 Rounds, Main Event
  • Jonny "Bones" Jones {c} (12-1 UFC) [+9]
    USA (Rochester, New York) – Greg Jackson's MMA – UFC Light Heavyweight Champion
  • vs
  • Alexander "The Mauler" Gustafsson (7-1 UFC) [+6]
    SWEDEN (Stockholm) – Allstars Training Center / Alliance MMA
2 – {UFC Interim Bantamweight Championship} (135 lbs) 5 Rounds, Co-Main Event
  • Renan Barao {c} (5-0 UFC) [+20]
    BRAZIL (Natal, Rio Grande do Norte) – Nova Uniao – UFC Interim Bantamweight Champion
  • vs
  • Eddie Wineland (2-2 UFC) [+2]
    USA (Portage, Indiana) – Duneland Vale Tudo – first-ever WEC bantamweight champion
3 – Heavyweight (265 lbs)
  • Brendan "The Hybrid" Schaub (5-3 UFC) [+1]
    USA (Venice Beach, California) – Elevated Fight Team – TUF 10 cast
  • vs
  • Matt "Meathead" Mitrione (6-2 UFC) [+1]
    USA (Boca Raton, Florida) – Blackzilians – TUF 10 cast
4 – Middleweight (185 lbs)
  • Constantinos "Costa" Philippou (5-1 UFC) [+5]
    CYPRUS (now Long Island, New York) – Bellmore Kickboxing Academy – TUF 11 qualifier
  • vs
  • Francis "Limitless" Carmont (5-0 UFC) [+10]
    FRANCE (now Montreal, Canada) – Tristar Gym / French Top Team
5 – Lightweight (155 lbs)
  • Khabib "The Eagle" Nurmagomedov (4-0 UFC) [+20]
    RUSSIA (Dagestan) – Red Fury Fight Team
  • vs
  • Pat "Bam Bam" Healy (0-1 [1 NC] UFC) [0]
    USA (Portland, Oregon) – Sports Lab – win in last fight overturned due to positive marijuana test
6 – Lightweight (155 lbs)
  • Myles "The Fury" Jury (3-0 UFC) [+12]
    USA (Hazel Park, Michigan) – Alliance MMA – TUF 13 and TUF 15 cast
  • vs
  • Mike "The Martian" Ricci (1-1 UFC) [+1]
    CANADA (Montreal, Quebec) – Tristar Gym – TUF 16 runner-up
7 – Bantamweight (135 lbs)
  • Ivan "The Pride of El Salvador" Menjivar (4-3 UFC) [-1]
    EL SALVADOR-CANADA – Tristar Gym
  • vs
  • Wilson Reis (UFC Debut | 5-4 Bellator | 1-0 Cage Warriors) [+4]
    BRAZIL (now Philadelphia, Pennsylvania) – BJJ United / Daddis Fight Camps
8 – Welterweight (170 lbs)
  • Stephen "Wonderboy" Thompson (2-1 UFC) [+1]
    USA (Simpsonville, South Carolina) – Tristar Gym
  • vs
  • Chris "The Menace" Clements (1-0 [1 NC] UFC) [0]
    CANADA (Chatam, Ontario) – Team Tompkins
9 – Bantamweight (135 lbs)
  • Dustin "The Diamond" Kimura (1-0 UFC) [+10]
    USA (Honolulu, Hawaii) – Gracie Technics
  • vs
  • Mitch Gagnon (1-1 UFC) [+1]
    CANADA (Sudbury, Ontario) – Team Shredder
10 – Lightweight (155 lbs)
  • John "The Bull" Makdessi (4-2 UFC) [+2]
    CANADA (Montreal, Quebec) – Tristar Gym
  • vs
  • Renee Forte (1-1 UFC) [+1]
    BRAZIL (Fortaleza, Ceara) – Team Nogueira – TUF Brazil 1 cast
11 – Lightweight (155 lbs)
  • Michel "Tractor" Prazeres (0-1 UFC) [-1]
    BRAZIL (Belem, Para) – Frankiko Team / Trator Team – dropping down from welterweight
  • vs
  • Jesse "The Body Snatcher" Ronson (UFC Debut | 3-0 SFS) [+8]
    CANADA (London, Ontario) – Adrenaline Training Center
12 – Bantamweight (135 lbs)
  • Alex "Bruce Leeroy" Caceres (3-3 [1 NC] UFC) [0]
    USA (Miami, Florida) – The MMA Lab – TUF 12 cast
  • vs
  • Roland "Stunning" Delorme (3-0 [1 NC] UFC) [+1]
    CANADA (Winnipeg, Manitoba) – Winnipeg Academy of MMA – TUF 14 cast
13 – Heavyweight (265 lbs)
  • Daniel Omielanczuk (UFC Debut | 3-0 ECSF | 4-0 Warrior's Honor) [+11]
    POLAND (Warsaw) – Nastula Team
  • vs
  • Nandor "The Hun" Guelmino (UFC Debut | 0-1 Strikeforce | 3-1 WFC) [-1]
    AUSTRIA (Vienna) – IFG

UFC 165 FALLOUT

The following fights were scratched from UFC 165:

Ivan Menjivar vs. Norifumi 'Kid' Yamamoto
Yamamoto injured, replaced by Wilson Reis

Michel Prazeres vs. Mark Bocek
Bocek injured, replaced by Jesse Ronson

COMPLETE UFC 165 RESULTS

COMPLETE LIST OF UPCOMING MMA EVENTS

LAST 15 POSTS