Saturday, October 19, 2013

UFC 166: VELASQUEZ VS DOS SANTOS 3 - 10/19/13 UFC 166 Fight Card in Houston with Daniel Cormier vs Roy Nelson


UPDATED: CLICK ON POSTER FOR UFC 166 RESULTS


UFC 166: Velasquez vs Dos Santos III

UFC 166 Fight Card with MMA Records, Stats and Streaks for All Fighters

Saturday, October 19, 2013 - MMA (Mixed Martial Arts) Event Fight Card

Ultimate Fighting Championship: Velasquez vs Dos Santos 3 - UFC 166 wiki

Location: Toyota Center in Houston, Texas

Broadcast: PPV (prelims on FOX Sports 1 and Facebook)

UFC 166 Results will be posted here on MMAmadman.com after the show.

FIGHT CARD

MAIN CARD (10/19/13 - 10:00 pm EST)

{Heavyweight Championship}
Cain Velasquez (12-1) vs. Junior Dos Santos (16-2)
- Part III

Daniel Cormier (12-0) vs. Roy Nelson (19-8)

Gilbert Melendez (21-3) vs. Diego Sanchez (24-5)

Gabriel Gonzaga (15-7) vs. Shawn Jordan (15-4)

John Dodson (14-6) vs. Darrell Montague (13-2)

UFC PRELIMS LIVE ON FOX SPORTS 1 (8:00 pm EST)

Tim Boetsch (16-6) vs. CB Dollaway (13-4)

Hector Lombard (32-4-1) vs. Nate Marquardt (32-12-2)

Jessica Eye (10-1) vs. Sarah Kaufman (16-2)

KJ Noons (11-7) vs. George Sotiropoulos (14-5)

UFC PRELIMS LIVE STREAM ON FACEBOOK (6:15 pm EST)

Adlan Amagov (12-2-1) vs. TJ Waldburger (16-7)

Tony Ferguson (13-3) vs. Mike Rio (9-2)

Andre Fili (12-1) vs. Jeremy Larsen (8-4)

Kyoji Horiguchi (11-1) vs. Dustin Pague (11-8)

UFC RECORDS AND OVERALL MMA STREAKS

[Plus/minus] = fights currently won/lost in a row (in ANY MMA promotion)

1 – {UFC Heavyweight Championship} (265 lbs) 5 Rounds, Main Event

Rubber Match: Cain Velasquez lost the title to Junior Dos Santos by first-round knockout at UFC on FOX 1 in November 2011, before winning the title back from JDS by unanimous decision at UFC 155 in December 2012.
  • Cain Velasquez {c} (10-1 UFC) [+3]
    USA (San Jose, California) – American Kickboxing Academy (AKA) – UFC Heavyweight Champion
  • vs
  • Junior "Cigano" Dos Santos (10-1 UFC) [+1]
    BRAZIL (Salvador, Bahia) – Team Nogueira / Champion Team – former UFC heavyweight champion
2 – Heavyweight (265 lbs) Co-Main Event
  • Daniel "DC" Cormier (1-0 UFC) [+12]
    USA (San Jose, California) – American Kickboxing Academy
  • vs
  • Roy "Big Country" Nelson (6-4 UFC) [-1]
    USA (Las Vegas, Nevada) – Country Club – TUF 10 winner
3 – Lightweight (155 lbs)
  • Gilbert "El Nino" Melendez (0-1 UFC | 11-1 Strikeforce | 3-0 WEC) [-1]
    USA (San Francisco, California) – Cesar Gracie Fight Team – former Strikeforce lightweight champion
  • vs
  • Diego "The Dream" Sanchez (13-5 UFC) [+1]
    USA (Albuquerque, New Mexico) – Greg Jackson's MMA – TUF 1 winner
4 – Heavyweight (265 lbs)
  • Shawn "The Savage" Jordan (3-1 UFC) [+2]
    USA (Baton Rouge, Louisiana) – Jackson's MMA
  • vs
  • Gabriel "Napao" Gonzaga (10-6 UFC) [+1]
    BRAZIL (now Ludlow, Massachusetts) – Team Link
5 – Flyweight (125 lbs)
  • John "The Magician" Dodson (3-1 UFC) [-1]
    USA (Albuquerque, New Mexico) – Jackson's MMA – TUF 14 bantamweight winner
  • vs
  • Darrell "The Mongoose" Montague (UFC Debut) [+4]
    USA (Chino, California) – Millennia MMA
6 – Middleweight (185 lbs)
  • Tim "The Barbarian" Boetsch (7-5 UFC) [-2]
    USA (Sunbury, Pennsylvania) – AMC Pankration
  • vs
  • "The Doberman" C.B. Dollaway (7-4 UFC) [+2]
    USA (Tempe, Arizona) – Power MMA Team – TUF 7 runner-up
7 – Welterweight (170 lbs)
  • Hector "Lightning" Lombard (1-2 UFC) [-1]
    CUBA (now Coconut Creek, Florida) – American Top Team – dropping down from middleweight
  • vs
  • Nate "The Great" Marquardt (10-5 UFC) [-2]
    USA (Denver, Colorado) – High Altitude Martial Arts
8 – Womens Bantamweight (135 lbs)
  • Sarah Kaufman (UFC Debut | 6-2 Strikeforce | 1-0 Invicta) [+1]
    CANADA (Victoria, British Columbia) – Zugec Ultimate Martial Arts
  • vs
  • Jessica "Evil" Eye (UFC Debut | 3-0 Bellator | 6-1 NAAFS) [+7]
    USA (Cleveland, Ohio) – Strong Style Fight Team
9 – Lightweight (155 lbs)
  • "King" K.J. Noons (0-1 UFC | 3-4 Strikeforce) [-3]
    USA (San Diego, California) – The Arena
  • vs
  • George Sotiropoulos (7-3 UFC) [-3]
    AUSTRALIA (Geelong, Victoria) – Fisticuffs Gym / American Top Team – TUF 6 cast/TUF Smashes coach
10 – Welterweight (170 lbs)
  • Adlan "Borz" Amagov (1-0 UFC | 3-1 Strikeforce) [+2]
    RUSSIA (now Fairfield, New Jersey) – AMA Fight Club / Jackson's MMA
  • vs
  • T.J. Waldburger (4-2 UFC) [+1]
    USA (Belton, Texas) – Grapplers Lair
11 – Lightweight (155 lbs)
  • Tony "El Cucuy" Ferguson (3-1 UFC) [-1]
    USA (Ventura, California) – Team Death Clutch – TUF 13 winner
  • vs
  • Mike "The Wolverine" Rio (1-1 UFC) [-1]
    USA (Miami, Florida) – Zen Jiu-Jitsu – TUF 15 cast
12 – Featherweight (145 lbs)
  • Andre "Touchy" Fili (UFC Debut | 3-0 WFC | 2-0 Tachi Palace Fights) [+8]
    USA (Sacramento, California) – Team Alpha Male
  • vs
  • Jeremy Larsen (0-2 UFC) [-2]
    USA (Phoenix, Arizona) – Arizona Combat Sports – TUF 15 cast – dropping down from lightweight
13 – Bantamweight (135 lbs)
  • Kyoji Horiguchi (UFC Debut | 2-0 Vale Tudo Japan | 9-1 Shooto) [+5]
    JAPAN (Takasaki, Gunma) – Krazy Bee
  • vs
  • Dustin "The Disciple" Pague (1-4 UFC) [-3]
    USA (Dulles, Virginia) – Disciple MMA – TUF 14 alum

UFC 166 FALLOUT

The following fights were scratched from UFC 166:

Tim Boetsch vs. Luke Rockhold
Rockhold injured, replaced by CB Dollaway

Jeremy Larsen vs. Charles Oliveira
Oliveira injured, replaced by Andre Fili

Jeremy Larsen vs. Matt Grice
Grice seriously injured in car accident, replaced by Charles Oliveira

Charles Oliveira vs. Estevan Payan
Payan injured, replaced by Jeremy Larsen

George Roop vs. Francisco Rivera
fight moved to UFC Fight for the Troops 3

COMPLETE UFC 166 RESULTS

COMPLETE LIST OF UPCOMING MMA EVENTS

LAST 15 POSTS