Monday, April 14, 2014

UFC TUF NATIONS FINALE: BISPING VS KENNEDY - 4/16/14 Fight Card for The Ultimate Fighter Nations Finals on FS1


UPDATED: CLICK ON POSTER FOR TUF NATONS FINALE RESULTS


UFC The Ultimate Fighter Nations Finale: Bisping vs Kennedy

UFC TUF Nations Finale Fight Card with MMA Records, Stats, Streaks for All Fighters

Wednesday, April 16, 2014 - MMA (Mixed Martial Arts) Event Fight Card

Ultimate Fighting Championship - UFC Fight Night: Bisping vs Kennedy

The Ultimate Fighter Nations: Canada vs Australia - UFC TUF Nations Finale wiki

TUF Nations: Canada vs Australia was coached by Patrick Cote and Kyle Noke

Location: Pepsi Coliseum in Quebec City, Quebec, Canada

Broadcast: Fox Sports 1 (prelims on same channel and UFC Fight Pass)

UFC TUF Nations Results will be posted here on MMAmadman.com after the show.

FIGHT CARD

FOX SPORTS 1 MAIN CARD (4/16/14 - 7:00 pm EST)

Michael Bisping (24-5) vs. Tim Kennedy (17-4)

Patrick Cote (19-8) vs. Kyle Noke (20-6-1)

[TUF Nations Middleweight Tournament Final]
Elias Theodorou (8-0) vs. Sheldon Westcott (8-1-1)

[TUF Nations Welterweight Tournament Final]
Olivier Aubin-Mercier (4-0) vs. Chad Laprise (7-0)

Akira Corassani (12-3) vs. Dustin Poirier (15-3)

FOX SPORTS 1 PRELIMS (5:00 pm EST)

KJ Noons (12-7) vs. Sam Stout (20-9-1)

Sarah Kaufman (16-2) vs. Leslie Smith (6-4-1)
- Part II

Ryan Jimmo (18-3) vs. Sean O'Connell (15-4)

Dustin Kimura (11-1) vs. George Roop (14-10-1)

UFC FIGHT PASS EARLY PRELIMS (3:00 pm EST)

Mark Bocek (11-5) vs. Mike De La Torre (12-3)

Vik Grujic (6-2) vs. Nordine Taleb (8-2)

Chris Indich (5-1) vs. Richard Walsh (7-1)

Mitch Gagnon (10-2) vs. Tim Gorman (9-2)

UFC RECORDS AND OVERALL MMA STREAKS

[Plus/minus] = fights currently won/lost in a row (in ANY MMA promotion)

NOTE: All of the previous TUF Nations tournament fights were held as exhibition bouts and do not count towards fighters' official pro MMA records or streaks.

1 – Middleweight (185 lbs) Main Event, 5 Rounds
  • Michael 'The Count' Bisping (14-5 UFC) [+1]
    ENGLAND (Manchester) – HB Ultimate – TUF 3 winner
  • vs
  • Tim Kennedy (2-0 UFC) [+3]
    USA (Austin, Texas) – Greg Jackson's MMA
VIDEO: Tim Kennedy vs Michael Bisping - UFC TUF Nations Finale Highlights

2 – Welterweight (170 lbs) Co-Main Event
  • Kyle 'KO' Noke (4-2 UFC) [+1]
    AUSTRALIA (now Albuquerque, New Mexico) – Jackson's MMA – TUF Nations Team Australia coach
  • vs
  • Patrick 'The Predator' Cote (6-8 UFC) [+2]
    CANADA (Montreal, Quebec) – BTT Canada – TUF Nations Team Canada coach
3 – The Ultimate Fighter Nations Middleweight Tournament Final (185 lbs)
  • Elias 'The Spartan' Theodorou (UFC Debut | 2-0 TUF | 1-0 Bellator) [+8]
    CANADA (Mississauga, Ontario) – Kros Gym / Mecha MMA – Team Canada
  • vs
  • Sheldon Westcott (UFC Debut | 2-0 TUF | 2-0-1 MFC) [+4]
    CANADA (St. Albert, Alberta) – Complete Martial Arts and Fitness – Team Canada
VIDEO: Elias Theodorou vs Sheldon Westcott - UFC TUF Nations Finale Highlights

4 – The Ultimate Fighter Nations Welterweight Tournament Final (170 lbs)
  • Olivier Aubin-Mercier (UFC Debut | 2-0 TUF) [+4]
    CANADA (Boucherville, Quebec) – H2O MMA – Team Canada
  • vs
  • Chad 'Disciple' Laprise (UFC Debut | 2-0 TUF | 2-0 Bellator) [+7]
    CANADA (London, Ontario) – Adrenaline Training Center – Team Canada
VIDEO: Chad Laprise vs Olivier Aubin-Mercier - UFC TUF Nations Finale Highlights

5 – Featherweight (145 lbs)
  • Dustin 'The Diamond' Poirier (7-2 UFC) [+2]
    USA (Coconut Creek, Florida) – American Top Team
  • vs
  • Akira Corassani (3-0 UFC) [+3]
    SWEDEN (now New York City, New York) – Renzo Gracie Jiu-Jitsu – TUF 14 alum
6 – Welterweight (170 lbs)
  • 'King' K.J. Noons (1-1 UFC) [+1]
    USA (San Diego, California) – The Arena – moving up from lightweight
  • vs
  • Sam 'Hands of Stone' Stout (9-8 UFC) [+1]
    CANADA (London, Ontario) – Team Tompkins / Syndicate MMA – moving up from lightweight
7 – Womens Bantamweight (135 lbs)
  • Sarah Kaufman (0-0 [1 NC] UFC | 6-2 Strikeforce) [0]
    CANADA (Victoria, British Columbia) – Zugec Ultimate Martial Arts – defeated Smith by SD at Invicta FC 5
  • vs
  • Leslie 'The Peacemaker' Smith (UFC Debut | 3-2-1 Invicta) [-1]
    USA (Pleasant Hill, California) – Cesar Gracie Fight Team
8 – Light Heavyweight (205 lbs)
  • Ryan 'The Big Deal' Jimmo (2-2 UFC) [-1]
    CANADA (Edmonton, Alberta) – Power MMA
  • vs
  • Sean 'The Real OC' O'Connell (UFC Debut | 4-1 Showdown Fights) [+6]
    USA (Salt Lake City, Utah) – Pablo Marquez MMA
9 – Bantamweight (135 lbs)
  • George Roop (4-6 UFC) [-1]
    USA (Tucson, Arizona) – Apex MMA
  • vs
  • Dustin 'The Diamond' Kimura (2-1 UFC) [+1]
    USA (Honolulu, Hawaii) – Gracie Technics
10 – Lightweight (155 lbs)
  • Mark Bocek (7-5 UFC) [-1]
    CANADA (Woodbridge, Ontario) – Tristar Gym
  • vs
  • Mike 'El Cucuy' De La Torre (UFC Debut | 1-0 Dakota FC | 1-1 Xplode) [+3]
    USA (San Diego, California) – The MMA Lab
11 – Middleweight (185 lbs)
  • Nordine Taleb (UFC Debut | 0-2 TUF | 2-1 Bellator) [-1]
    CANADA (Montreal, Quebec) – Tristar Gym – TUF Nations cast member & TUF 19 qualifier
  • vs
  • Vik 'The Spartan' Grujic (UFC Debut | 1-1 TUF | 1-1 AFC) [+1]
    AUSTRALIA (Melbourne, Victoria) – In2Fitness – TUF Nations semifinalist
12 – Welterweight (170 lbs)
  • Richard 'Filthy Rich' Walsh (UFC Debut | 1-1 TUF | 1-0 BFW) [+5]
    AUSTRALIA (Sydney, New South Wales) – VT1 Gym – TUF Nations semifinalist
  • vs
  • Chris 'The Savage' Indich (UFC Debut | 0-1 TUF | 2-0 K-Oz) [+3]
    AUSTRALIA (Perth, Western Australia) – The Arena MMA – TUF Nations cast member
13 – Bantamweight (135 lbs)
  • Mitch Gagnon (2-1 UFC) [+2]
    CANADA (Sudbury, Ontario) – Team Shredder
  • vs
  • Tim 'The Psycho' Gorman (UFC Debut | 2-0 MCC) [+3]
    USA (Des Moines, Iowa) – Des Moines MMA Academy – TUF 18 cast, left show due to injury

UFC TUF NATIONS FINALE FALLOUT

The following fights were scratched from the UFC TUF Nations Finale:

Sarah Kaufman vs. Amanda Nunes
Nunes injured, replaced by Leslie Smith

Sarah Kaufman vs. Shayna Baszler
Baszler injured, replaced by Amanda Nunes

Ryan Jimmo vs. Steve Bosse
Bosse injured and then subsequently retired, replaced by Sean O'Connell

Mark Bocek vs. Evan Dunham
Dunham injured, replaced by Mike De La Torre

Erik Perez vs. 'Bruce Leeroy' Alex Caceres
Caceres injured, Perez moved to UFC Fight Night 43

COMPLETE UFC TUF NATIONS FINALE RESULTS

COMPLETE LIST OF UPCOMING MMA EVENTS

LAST 15 POSTS